AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Tenkrát Tenkrát: O gepardech v Kosmonosích

Tenkrát: O gepardech v Kosmonosích

Email Tisk PDF

foto gepardiČlověku se ani nechce věřit, že už je to sedm let, kdy jsme v Kosmonosích potkávali na ulici dva gepardy na vodítku. O této události informoval jako první právě blog Naše Kosmonosy, teprve pak se připojila další média - minimálně vím o Boleslavském deníku a MF Dnes. Z mého fotoaparátu pak pochází asi jediná fotka tohoto párečku gepardů, kterak se sluní před domem ve čtvrti Na Kanabě.

Vše začalo 13.ledna 2008. Tehdy jsem uveřejnil článek, který pracoval s hypotézou bez důkazů. Na Kanabě se šuškalo o to, že někdo chodí venčit dvě šelmy na vodítku, ale nikdo nikdo nepřišel ani s fotografií, ani s nějakou bližší informací. Ani já jsem tehdy moc nevěřil tomu, že by to mohla být pravda, proto vznikl tehdy vznikl tento článek:

Objev blogu : Jsou v Kosmonosích gepardi ? 13. ledna 2008 v 22:36 | David Odnoha |   Různé 

Dle dosud nepotvrzených zpráv máme v Kosmonosích gepardy. Jejich výskyt byl několika dobře informovanými zdroji, kteří si přáli zůstat v anonymitě (snad aby nebyli omylem považování za pacienty blízké psychiatrie) , potvrzen ve čtvrti Canaba. "Protíral jsem si oči, když jsem přes plot viděl šelmu, jak na mě zálibně kouká, čapnul jsem malou a šupajdili jsme pryč", sdělil našemu webu jeden z obyvatel této čtvrti města. "To já jsem je viděla venčit, jsou dva a byli na obojku," sdělila našemu reportérovi ještě rozrušeným hlasem majitelka rodinného domu blízko louky známé jako "záměr 37".

"Je to možné, protože gepard na rozdíl od ostatních velkých koček neumí řvát a nikdy nenapadá člověka. Právě naopak - v mnoha zemích mu byl společníkem", sdělil nám přes google.cz zoolog Rojar.

Proto jsme se vydali na místo hlášeného výskytu těchto šelem, abychom získali snímky potvrzující tvrzení místních obyvatel. Jenže - fotografie se získat nepodařilo - šelmy, respektivě jejich obrysy, se nacházeli v krytém bazénu, jehož okna byla - zřejmě vlivem radikálně rozdílných teplot uvnitř a venku - zamlžená. Nevíme tedy, šlo-li o šelmy nebo koupající se lidi pohybující se po čtyřech a s kočičím hřbetem na zádech.

Nicméně na zpáteční cestě jsme získali další důkaz - malá holčička na cestě z procházky zálibně vyprávěla své na první pohled bledší mamince něco "o těch krásných kočičkách na vodítku".

I proto jsme v rámci získávání důkazních materiálů požádali o pomoc místního stopaře Kopčema, mimojiné člena nejmenovaného místního sdružení a také "autora" tzv. Kopčemova běhu . Ten nás, jako znalec stop divoké a domácí zvěře, po zevrubném prozkoumání otisku ťapek ve sněhu, hnedle vedle otisků pneumatiky závodního vozu Lamborghini, uklidnil : "Jakejpak gepard, to je blbost. Tipoval bych to maximálně na levharta".

Takže je asi jasné, že uklidnění nejsme a skutečně je možné, že zítra, pozítří, popozítří, příští týden, potkám dvě kočkovité šelmy na vodítku - a snad ještě stihnu pořídit důkazní fotografický materiál a umístit jej na tyto stránky.

O výskytu šelem už si o tom povídají i místní důchodkyně. Ty však nejvíc zajímá, jestli jejich majitel našel také ve schránce složenku na zaplacení poplatku za psa. Vlastně - za kočky….

(Původní článek naleznete zde: http://nasekosmonosy.blog.cz/0801/objev-blogu-jsou-v-kosmonosich-gepardi)

***

Zhruba po měsíci se to povedlo. Slunečný únorový den, krátké venčení rodiny a malého psa. Po zaslechnutí píšťalky jsem zbystřil a připravil foťák. Rychle jsem udělal jeden snímek tak, aby mě neviděl pravděpodobný majitel šelem, a když jsem chtěl udělat fotku od plotu mezi vzrostlými tůjemi, šelmy rychle přihupkaly až k plotu. A my jsme radši pelášili pryč. Dodnes mě to strašně mrzí, hlavy šelem a hlavu mou dělil tak metr či metr a půl - a naštěstí ještě plot. To mohla být fotka! Ale kdybych se ve stejné situaci objevil znovu, asi bych reagoval stejně. Fotka nefotka.

Gepardi v Kosmonosích podruhé 11. února 2008 v 21:53 | David Odnoha |   Z dění ve městě 

V lednu tohoto roku jste na těchto stránkách mohli číst informaci o tom, že v Kosmonosích, ve čtvrti zvané Canaba, byly objeveny stopy upozorňující na možný výskyt jakýchsi kočkovitých šelem uprostřed lidských obydlí.

Od té doby jsem hovořil s mnoha lidmi, které tento článek zaujal. Ale jen nejbližší sousedé věděli, že - ač psán s velkou nadsázkou - informace zde uvedené byly postaveny na reálném základě. Ti lidé uvedené šelmy, říkejme jim třeba gepardi, jasně viděli. A ne jednou.

Do dnešního dne mi chybělo to hlavní: jasný důkaz . Jasně, lidem, kteří gepardy viděli, můžete stokrát věřit, ale v momentě, kdy je uvidíte sami, jste minimálně překvapeni, stejně tak, jako jsem byl překvapený dnes krátce po poledni já. Dnes jsem je poprvé sám viděl, a přináším vám všem jasný důkaz, ve formě fotografie:

foto gepardiVíce fotografií jsem již pořídit nestihl. Důvod byl jednoznačný : našeho 2,5 kilového yorkšíra šelmy, které byly volně na zahradě, a od nichž mě dělil jen zhruba metrový plot (!), natolik zaujal, že jsme měli co dělat, abychom jej donutili přestat gepardy provokovat (nebo možná svádět? Smile a téměř v ruce jsme ho odtáhli pryč. Každopádně, ačkoliv pán - asi majitel, nebo chovatel - stále přerušovaně pískal na píšťalku (asi jako japonská dívka na psa jménem Goro, když se jí zaběhl do blízkosti Tokia), šelmy toho vůbec nedbaly a po několika ladných skocích na našeho psa, a tedy i na mě, zíraly jen skrze drátěný plot, tak na metr, metr a půl. Pocit nic moc, to říkám upřímně. A zatímco se pan chovatel - povely v cizím jazyce prokládanými pískáním na píšťalku - marně snažil zjednat si pořádek, vyděšená manželka čapla dceru, já psa, a bič a pryč !

Chce se mi věřit, že gepardi, nebo co to vlastně je, jsou skutečně mazliví a přítulní, a že by nikomu neublížili. Ani psům, chodícím okolo, ani dětem, kteří jsou těmito tvory fascinováni, ba ani dospělým lidem. Chce se mi věřit, ale nevěřím. Vždyť - co by gepardovi bránilo přeskočit ten metrový plůtek, kdyby k tomu byl někým nebo něčím vyprovokován ? Nakolik by nás, aktéry tohoto příběhu, ochránila píšťalka majitele a jeho anglické nebo jaké pokyny ?

Máme se bát ?

Nebo máme čekat, až se majitel i se svými "číčami" přesune jinam ?

Nebo máme čekat na první - a snad ne rovnou tragický - střet ?

Nebo přeháním ?

Nebo…. ?

(Původní článek naleznete zde: http://nasekosmonosy.blog.cz/0802/gepardi-v-kosmonosich-podruhe)

***

Na základě tohoto článku pak zareagovalo Město a jeho pravidelná tiskovina. Jasně, všechno jsme věděli, nic nehrozilo, vše bylo v souladu se vším, hysterie zbytečná, místní informační médium přineslo fámy a dohady, navíc poněkud nepřesně a polovičatě. Tehdejší standard z pera již zesnulého redaktora Jaromíra Cvrčka, bohužel. Celý článek, který vyšel v tehdejším Kosmonoském horizontu, stejně jako svou reakci na ně, nabízím zde:

Snad už skutečný konec tématu "Gepardi v Kosmonosích" - reakce na článek v březnovém Kosmonoském horizontu 9. dubna 2008 v 15:42 | David Odnoha |   Jak to vidím já... 

gepardi cvrcekExistuje spousta přísloví popisujících zcela trefně stav věci nebo danou situaci. Dvě z nich použiji i v této reakci na článek "Konec gepardů v Kosmonosích...", kterému nepodepsaný autor, dle stylu pan Cvrček osobně (předjímám, nevím, tipuji dle obligátního "...Vážení čtenáři..."), věnoval čestný prostor na titulní straně v místech, kde se většinou vyskytuje starosta či místostarostka. Nuže tedy :

Přísloví první : Potrefená husa se vždycky ozve

Nyní, prosím, berte jako potrefenou husu mě. Mě jako "některé místní informační médium, které Vám přineslo fámy a dohady", navíc "poněkud nepřesně a polovičatě". Omlouvám se, nevím o žádném jiném informačním médiu, které by tuto informaci přineslo dříve, než tyto webové stránky.

Musím říct, že jsem se při čtení článku poměrně slušně bavil. Zvláště, když - společně s lidmi bydlícími v tomto sídelním celku - znám pravdu. A vím, že pan redaktor Cvrček by se o tomto případu bez prvotní informace zveřejněné na tomto webu s největší pravděpodobností vůbec nedozvěděl. Článek o výskytu gepardů v Canabě totiž vyšel o víkendu 9.-10.února 2008, v pondělí 11.2.2008 jsem byl telefonicky kontaktován s dotazem, kde že se předmětný dům nacházel. Gepardi totiž byli v této lokalitě viděni již od Vánoc 2007 !!! To může svědčit o lecčems.

Například : - Pan redaktor Cvrček nemá v Canabě "informátora", o které se mnou osobně mluvil v srpnu loňského roku (a který mimochodem tehdy tvrdil, že nikdy neviděl na louce mezi Canabou a Oborou žádné hrající si děti). Nebo "informátora" má, ale ten je buď "slepý", a ke svému okolí nevnímavý, nebo sedí pořád doma anebo neopustí dům jinak než v autě. Jiné vysvětlení nemám.

- Pan redaktor Cvrček záměrně uvádí v prvním a druhém odstavci nepravdu, když píše, že "tak vyzněla.....apelace několika občanů našeho města....". Buď toto tvrzení není pravda, nebo to pravda je, a v tom případě by měla radnice vysvětlit, proč nezasáhla dříve, když byla kontaktována některými občany města - proč tedy byla Policie ČR přivolána až 13.2.2008 aby "zjednala rázný pořádek..." (navíc nevím, co znamená slovní spojení "rázný pořádek").

Přísloví druhé : Po bitvě je každý generálem

Radnice se prostřednictvím svého redaktora prsí, jak rychle danou situaci vyřešila a starosta jedním dechem v v Boleslavském deníku a MF Dnes dodává, že "...nebyl důvod k panice. Situací jsem se zabýval a obavy byly zbytečné." Jestliže jste četli na těchto stránkách zveřejněné vyjádření RNDr. Jana Plesníka, CSc., předsedy vědeckého panelu Úmluvy o biologické rozmanitost, víte své.

Kdo jste jej nečetl, zde je jeho závěr, cituji : "Na geparda se pochopitelně vztahuje zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání a prováděcí vyhláška Ministerstva zemědělství č. 75/1996 Sb. Podle nich patří gepard mezi nebezpečné druhy zvířat. Nebezpečným druhem zvířete rozumíme druh zvířete, kterým vzhledem ke svým biologickým vlastnostem má zvláštní nároky na zacházení, umístěním krmení, napájení, případně ošetřování a je běžně způsobilý ohrozit zdraví či život člověka. Chov nebezpečných druhů zvířat, jedinců nebo skupin, mimo státem uznané zoologické zahrady podléhá schválení příslušnou veterinární správou. Gepard se mezi živočichy oprávněně těší pověsti nejrychlejšího běžce. Na krátkou vzdálenost dovede vyvinout rychlost 115 km/hod, a to v trvání 10-20 vteřin, pak se jeho organismus začne prudce přehřívat. Loví kopytníky střední velikosti a v Indii byl proto používán k lovu antilop. Plot i 1,5 m vysoký by byl schopen přeskočit!" Konec citace.

Skutečně tedy nebyl důvod k obavám ? Nechám na vás, které informace byly polovičaté a nepřesné, a kdo přináší na světlo světa fámy a dohady.

(Původní článek naleznete zde: http://nasekosmonosy.blog.cz/0804/snad-uz-skutecny-konec-tematu-gepardi-v-kosmonosich-reakce-na-clanek-v-breznovem-kosmonoskem-horizontu)

****

Na závěr přináším kopie článků v tisku, které se výskytu gepardů ve městě věnovaly. Nechce se věřit tomu, že je tomu už 7 let.

gepardi bolden

gepardi mfd

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.